Stavět nebo si nechat postavit


Když už se rozhodneme ke stavbě vlastního domku, pak je třeba zvážit všechny možnosti. V dřívějších dobách bylo celkem běžné, že si rodiny pomáhaly a tak se mnohdy stavělo v rodinném kruhu nebo s blízkými přáteli. Jenomže otázkou je, zdali je to v dnešní době stále reálné nebo je také třeba si připustit možnost, že se může stavba i prodražit. Než se do něčeho pustíme, tak je třeba získat informace, jak by to s tou naší stavbou dopadlo, když ji budeme stavět svépomocí, s firmou na klíč nebo raději si zakoupíme již kompletní stavbu domu, kterou někdo prodává. Všechno má své pro a proti.

výpočet

Další rozhodující věcí bude, zdali je na stavbu nebo koupi dostatek finančního obnosu. I zde je dobré si v klidu sednout a provést alespoň přibližný rozpočet. Naštěstí nám může pomoci americká hypotéka kalkulačka, kam si můžeme zadat parametry, které známe a vyhodnotit situaci, jak bychom celou stavbu zvládli po dobu určitých let splácet. Není špatné si udělat takový audit.

doklady

Stavíme svépomocí

Jestli si myslíme, že když si všechno pořídíme sami, tak to můžeme být klidně i pěkně zaskočeni a zklamáni. Stavba svépomocí se totiž vůbec nemusí vyplatit a místo toho, abychom ušetřili, tak můžeme ve finále pěkně prodělat. Pak by nám mohlo být útěchou jen to, že jsme to zvládli sami, ale o konečné cifře bude lepší se s nikým nebavit. Vidina úspor se skutečně může rozplynout jako mlha nad ránem. Nejčastější chyby se pak projeví i na samostatné stavbě, jelikož nemáme dostatek zkušeností s materiálem. Pak nás mohou celý život pronásledovat špatně provedené izolace, nebo střecha, jelikož nebude mít vhodné provedení tašek nebo bylo použito příliš mladé dřevo atd. A to nemluvě o času, který zde budeme muset trávit. Asi nejlepší volbou je výstavba na klíč, zde se totiž můžeme obrátit na spolehlivého dodavatele, který má za sebou mnoho realizovaných projektů. Ten si snadněji poradí se záludnostmi materiálu i stavebních úkonů. A my máme více času se věnovat rodině.